ORGANIZATOR:

WSPÓŁORGANIZATOR:

ISO

PATRONAT HONOROWY:

ISO
Listopad 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Relacja

TARGI AGRO-TECH Z ROBOTAMI W TLE

DSCF4798

             Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH w Minikowie mają zarówno u rolników jak i u wystawców ugruntowana pozycję, na których trzeba być. Pomimo trudnej sytuacji w rolnictwie, która przekłada się wprost na spadek sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych oraz innych środków do produkcji rolnej do Minikowa przyjechało 420 wystawców, w tym 51 hodowców i odwiedziło je 35 tys. osób. Targi odbywały się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Tegoroczne targi miały dwa wydarzenia przykuwające uwagę zwiedzających i dziennikarzy. IX Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego i pokazowa, zautomatyzowana obora dla 40 krów dojonych robotem udojowym Lely Astronaut. W oborze tej w ciągu dwóch dni targów odbywały się bardzo ciekawe prezentacje z bogatym programem konferencji dla hodowców i producentów mleka. Uczestniczyło w nich co najmniej 1000 osób. Był to hit targów i jedyne takie wydarzenie w Polsce i w Europie Środkowej.

Automatyczny dój nie tylko usprawnia obsługę stada producentom mleka, ale też zwiększa wydajność jednostkową krów i co najważniejsze umożliwia stałą kontrolę parametrów mleka i zdrowia krów. W opcji możliwy jest też pomiar komórek somatycznych. Można też zaprogramować częstość dojenia krowy i na bazie wydajności i dnia laktacji sam zdecyduje jak często dana krowa powinna być dojona.

Specjalne oprogramowanie do zarządzania robotem zapewnia pełną kontrolę nad stadem niezależnie od tego czy się przebywa w oborze, w domu czy poza domem. Najważniejszy jest wolny ruch krów tzn. krowa sama decyduje, co chce robić (leżeć, pobierać paszę czy być dojona). W całym projekcie najważniejsza jest krowa i jej wolny wybór. Krowa ma tu więcej komfortu i mniej stresu, a to ma zasadniczy wpływ na jej zdrowie i długowieczność. „Robot udojowy to przyszłość, która zawitała do nas już dzisiaj. Pozwala on na optymalne wykorzystanie potencjału produkcyjnego krów, nie ma wpływu na skład chemiczny mleka, rozdaja pierwiastki, sprzyja uzyskiwaniu mleka wysokiej jakości i przyczynia się do poprawy zdrowotności krów”.- mówił prof. dr hab. Stanisław Winnicki z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Poznaniu.

W tym miejscu słowa uznania i podziękowania dla zarządu firmy Lely i zespołu serwisowego, za podjęcie tak niepowtarzalnego i odważnego przedsięwzięcia.

Dodatkową atrakcją był funkcjonalny pokaz pielęgnacji i korekcji racic przeprowadzony przez trenera Akademii Zdrowej Racicy – absolwenta angielsko-holenderskiego collegu dla korektorów racic. Pokaz ten wywołał spore zainteresowanie hodowców i producentów mleka.

Targi AGRO-TECH, to przede wszystkim technika rolnicza, która zajmuje prawie 2/3 powierzchni wystawowej. Poszczególni wystawcy, a było ich prawie 100 zaprezentowali nowości wielu renomowanych firm zagranicznych jak: Class, Case, Steger, Maschio Gaspardo, Mzuri, Horsch, Kuhn, Rostselmash, Vaderstadt, New Holland, Merlo, Lely, Lemken, Bednar FMT, Grimme, Damann, Potinger, Krone, John Deere oraz polskich producentów: Mescomp, Bury, Samasz, Unia Group, Expom Krośniewice, POM Brodnica, Pronar Narew, Metalfach, POMOT, Stanimpex, Tad-Len, Krukowiak czy BIN, Pedrotti i wiele innych.

Szyny do tej uprawy można było zobaczyć zarówno na stoiskach jak i na pokazach polowych. Zaprezentowano następujące maszyny:

• agregat do uprawy pasowej AgroSadki Strip Dog L-jest to maszyna ciągniona z możliwością agregatowania z siewnikiem punktowym lub sadzarka warzyw, szerokość robocza 2,7 – 4,5 m, łatwa i szybka zmiana szerokości międzyrzędzi przeznaczona do uprawy i siewu buraków cukrowych, fasoli, soi, kukurydzy, rzepaku – prezentowany przez firmę Bogart.

• agregat do uprawy pasowej Carre Strip Till Inro – Zakład Produkcji Rolnej w  Kowrozie,

• agregat do uprawy pasowej Claydon 3 M Hybrid Drill – Dam-Pol z Dębowa, szerokość robocza 3 m, prosta, bardzo wytrzymała konstrukcja, niskie zapotrzebowanie mocy ok. 150 KM, nie zapycha się przy dużej ilości resztek pożniwnych.

• agregat Duro France StripTill Integral 86 (wystawca Duro Polska), umożliwia siew rzepaku bezpośrednio w ściernisko, a buraki i kukurydzę w poplon, szerokość pracy do 4,5 m,

• agregat do uprawy pasowej Czajkowski ST (Maciej Czajkowski), szer. robocza 2,7-6,0 m, pracuje w każdym rodzaju gleby, do wysiewu i uprawy różnych roślin uprawnych

• agregat zębowy do uprawy uproszczonej Unia Group Cross L Drive (Zip Agro)

Wszystkie te maszyny mają wspólną cechę, a mianowicie za jednym przejazdem następuje uprawa, siew nawozu oraz  wysiew nasion w wąskich pasach. Przeprowadzone badania w tym zakresie wskazują wyraźnie na pozytywne zmiany środowiska glebowego, które dotyczą głównie gospodarki wodnej oraz aktywności mikrobiologicznej gleby.

Dużym zainteresowaniem rolników – szczególnie w niedzielę cieszyła się bogata kolekcja odmian roślin uprawnych wykonana już po raz jedenasty przez firmę Nasienną ROLNAS z Bydgoszczy. Według prezesa firmy Leszka Chmielnickiego w tym roku największym zainteresowaniem rolników cieszyły się rośliny poplonowe oraz odmiany zbóż i rzepaku o wysokiej mrozoodporności. Jest to unikatowa w skali kraju kolekcja, gdzie rolnicy naocznie mogą zobaczyć poszczególne odmiany i wymienić doświadczenia z hodowcami. Jest to wzorowy przykład współpracy firmy prywatnej z instytucją doradczą.

Ważnym elementem targów jak co roku było stoisko informacyjno-promocyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległych agencji rolnych. Tam można było uzyskać sporo ważnych informacji dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich m.in. na temat możliwości finansowania przedsięwzięć w ramach PROW 2014-2020.

Targi AGRO-TECH mają już swoją ugruntowaną markę, są największą regionalną wystawą rolniczą w Polsce Północnej, regularnie wystawia się tu ponad 400 wystawców krajowych i zagranicznych – powiedział podczas uroczystości otwarcia dyrektor Ośrodka Roman Sass. Tego typu imprez Ośrodek organizuje sporo i bierze w nich udział ponad 1000 wystawców i odwiedza je prawie 100 tys. rolników i mieszkańców wsi, co pokazuje skalę problemu i ich rozmach. Targi to również forma doradztwa rolniczego i możliwość zapoznania się w jednym miejscu z tym, co najnowsze i co najbardziej przydatne dla gospodarstw.

W swoim wystąpieniu Ryszard Bober – przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego podkreślił rangę targów AGRO-TECH i ich imponujący rozwój. To bardzo pięknie, że tak licznie przyjeżdżają tu rolnicy i wystawcy. Rolnicy mają możliwość zobaczenia, tego co jest najlepsze w Polsce i dostrzeżenia nowych bardziej efektywnych rozwiązań mających zastosowanie w rolnictwie. Tegoroczna wystawa ma też szczególny akcent, bo juz po raz drugi w Minikowie odbywa się Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, współorganizowana z Polską Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Przewodniczący Sejmiku przekazał też w imieniu Samorządu Województwa i marszałka Całbeckiego podziękowania i gratulacje za wzorową organizację tak dużej imprezy. W swoim wystąpieniu wskazał też na bardzo dobrą współpracę Ośrodka z Samorządem Województwa oraz duże wsparcie finansowe Samorządu w rozbudowę infrastruktury targowej i szkoleniowej w Minikowie, która w jego opinii jest jedną z najlepszych w Polsce.

Podczas uroczystości otwarcia członek rady nadzorczej DLG we Frankfurcie – Rene Doebelt w towarzystwie prezesa DLG AgroFood Ludwika Apolinarskiego wręczył Edwardowi Matuszakowi – dyrektorowi Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu srebrny medal DLG za współpracę międzynarodową w szczególności zaś za duży wkład pracy i zaangażowanie w organizację „Dni Przedsiębiorcy Rolnego” w Polsce. Z kolei dyrektor Roman Sass otrzymał honorowy medal Stanisława Kaszubskiego za szczególne zasługi w kształtowaniu i modernizacji polskiej wsi w zakresie przechowalnictwa zbóż. Na targach podsumowano wojewódzkie konkursy rolnicze AGROLIGA i Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Gośćmi targów AGRO-TECH byli też przedstawiciele ambasady holenderskiej, którzy w sobotnie popołudnie mięli spotkanie z polskimi firmami mające na celu rozwój współpracy.

Podczas uroczystości otwarcia dyrektor Roman Sass podziękował za wieloletniemu komisarzowi Targów AGRO-TECH Jerzemu Białczykowi za zaangażowanie i wkład pracy w organizacje targów w Minikowie.

Jerzy Białczyk