ORGANIZATOR:

WSPÓŁORGANIZATOR:

ISO

PATRONAT HONOROWY:

ISO
Maj 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Relacja 2017

Czterdzieści lat targów w Minikowie – minęło jak jeden dzień…

Tradycyjnie w pierwszą sobotę i niedzielę lipca odbyły się w Minikowie Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH. W tym roku jubileuszowa – 40-ta edycja.

Pogoda dopisała, zwiedzający i wystawcy również. Związane jest to z faktem, że Targi AGRO-TECH mają już swoją ugruntowaną pozycję w kalendarzu rolniczych imprez wystawienniczo-targowych. Pomimo trudnej sytuacji w rolnictwie i związanego z tym faktem spadkiem sprzedaży techniki rolniczej i środków do produkcji do Minikowa przyjechało 30 tysięcy zwiedzających i 330 wystawców z Polski i z zagranicy.

Gościliśmy w swoich „skromnych progach” wystawców z Hiszpanii, Łotwy, Estonii, Słowenii, Niemiec
i Wielkiej Brytanii. Patronatem honorowym targi objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Mikołaj Bogdanowicz i Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki.

Tradycja organizowania wystaw rolniczych w Minikowie jest długa. Zalążkiem obecnej formuły targów były tzw. „Dni Otwartych Drzwi” nauki i doradztwa rolniczego – impreza o charakterze wyłącznie edukacyjnym. Na polach doświadczalnych i kolekcjach roślin uprawnych specjaliści Ośrodka oraz naukowcy z instytutów rolniczych prezentowali rolnikom i służbom doradczym nowe odmiany i wyniki doświadczeń agrotechnicznych. Aby je uatrakcyjnić zaczęto stopniowo organizować wystawy sprzętu i środków do produkcji rolnej.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wystawy wzbogacone były o ekspozycję sprzętu rolniczego, wykonanego przez wiejskich racjonalizatorów w ramach konkursu „Skrzynka Dobrych Pomysłów”. Niektóre z nich były na tyle nowatorskie, że uzyskały ochronę patentową i zostały wdrożone do produkcji.

Po urynkowieniu naszej gospodarki nastąpił dynamiczny rozwój targów AGRO-TECH. Ważnym momentem dla ich rozwoju było nawiązanie współpracy z duńską firmą HARDI – producentem opryskiwaczy, która zorganizowała w Minikowie wystawę nowoczesnych opryskiwaczy oraz profesjonalne pokazy połączone z oceną równomierności oprysku. Udział firmy HARDI w wystawie nadał jej międzynarodowego charakteru.

Od tego czasu targi nabierały rozmachu i obecnie należą do jednych z najważniejszych rolniczych imprez targowych w Polsce. Świadczy o tym stale rosnąca liczba wystawców i zwiedzających oraz wzrastająca powierzchnia wystawy. Odwiedza je co roku ok. 35-40 tysięcy osób, głównie producentów rolnych, a swoje produkty i nowości prezentuje ok. 450 wystawców.

Największy skok w rozwoju targów miał miejsce po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu granic. Powstał prawdziwy rynek i konkurencja. Dziś na targach mamy maszyny prawie z całego świata.

AGRO-TECH jest wielotematyczną, specjalistyczną, rolniczą imprezą wystawienniczo-targową. Od wielu lat największą w Polsce północnej.

Zakresem tematycznym obejmują technikę rolniczą, mechanizację produkcji zwierzęcej, agroenergetykę, nawozy, środki ochrony roślin, pasze, systemy żywienia, usługi rolnicze, naukę, doradztwo, hodowlę zwierząt i roślin, ogrodnictwo, materiały budowlane i budownictwo, samochody osobowe i dostawcze, sprzęt dla ogrodnictwa. Wystawiany asortyment oparty jest o najnowsze rozwiązania w technice rolniczej oraz osiągnięcia hodowlane w produkcji roślinnej i zwierzęcej. To wszystko skupione w jednym miejscu i dostępne na wyciągnięcie ręki. Chociaż w tym roku targi obchodziły swój jubileusz i wydawałoby się, że powinniśmy odnotować większą frekwencję wystawców, to zauważalny był niestety ich niewielki spadek, dyktowany koniunkturą na rynku i w gospodarce.

Technika rolnicza reprezentowana była przez wielu wiodących wystawców w tej dziedzinie. Zajęła tradycyjnie większość z 10-cio hektarowej powierzchni. W tej branży swoją ofertę przedstawiło ponad 80 wystawców. Można było zobaczyć wiele nowych trendów w uprawie, nawożeniu, mechanizacji i robotyzacji produkcji zwierzęcej. Największym jednak zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się jak zwykle ciągniki rolnicze, które dumnie prezentowały się na wystawie.

W sektorze mechanizacji produkcji zwierzęcej prezentowano całościowe rozwiązania dla gospodarstw mlecznych, technikę udojową, roboty udojowe, automatyczne stacje zadawania pasz, schładzalniki do mleka, wozy paszowe, ładowarki teleskopowe, szeroką ofertę kosiarek, prasy, praso-owijarki, przyczepy samozbierające i wiele innych urządzeń.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych – stały punkt programu – na której hodowcy z całego kraju prezentowali okazy bydła mlecznego i mięsnego, owce, drób ozdobny, drób hodowlany.

W Centrum Hodowli i Nasiennictwa, skupiającym wszystkie czołowe firmy nasienno-hodowlane z kraju, można było zapoznać się z przebogatą kolekcją najnowszych odmian roślin uprawnych, przygotowaną przez Przedsiębiorstwo Nasienne ROLNAS z Bydgoszczy przy współpracy z UTP w Bydgoszczy i firmą Bayer CropScience. Jest to unikatowa w skali kraju kolekcja, na której „fizycznie” zobaczyć można odmiany roślin i wymienić doświadczenia. Jest to jeden z przykładów współpracy firmy prywatnej z instytucją doradczą.

Nieodzownym punktem w programie targów są pokazy pracy maszyn – organizowane przy współpracy Rolniczego Przeglądu Technicznego. W tym roku nie były one, aż tak spektakularne ze względu na mniejszą liczbę jej uczestników. Podczas parady zaprezentowano ciągniki, maszyny uprawowe i opryskiwacze oraz jako ciekawostkę pokaz zwalczania omacnicy prosowianki – szkodnika kukurydzy – metodą biologiczną z wykorzystaniem do aplikacji kruszynka – drona. Dodatkową atrakcją była prezentacja starych ciągników przygotowana przez Klub Miłośników Starej Techniki, Skansen w Łochowicach. „Stare, ale jare” eksponaty ciągników przemierzały żwawo pole pokazowe.

W niedzielę 2 lipca w pobliskim Chrząstowie na polach doświadczalnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian odbywały się jak co roku Dni Pola. Na poletkach doświadczalnych można było m.in. zapoznać się z kolekcją rekomendowanych i nowo zarejestrowanych odmian roślin uprawnych, roślin energetycznych oraz wynikami porejestrowych doświadczeń odmianowych i agrotechnicznych. Ciekawostką była również unikalna na skalę europejską – kolekcją odmian clematisa.

Ważnym elementem targów było stoisko informacyjno-promocyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległych agencji rolnych, zorganizowane już po raz piąty. Można tam było uzyskać wiele cennych informacji dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich m.in. na temat możliwości finansowania przedsięwzięć w ramach PROW 2014-2020.

Targi to również podsumowanie wojewódzkich konkursów rolniczych: AGROLIGA i Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, na których najlepsi rolnicy otrzymali wyróżnienia i nagrody.

Rangę targów potwierdzają również wyniki badań ankietowych i przyznane wyróżnienia targowe. AGRO-TECH Minikowo – jako jedyny w kraju siedmiokrotnie  uzyskał zaszczytny tytuł „Targowego Lidera” w kategorii imprez organizowanych przez ośrodki doradztwa rolniczego. Nadmienię w tym miejscu, że w tym roku AGRO-TECH otrzymał Targowego Lidera po raz ósmy! Takim wynikiem nie może poszczycić się żaden inny Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Polsce. W 2009 roku AGRO-TECH zdobył także I miejsce w konkursie pn. „Nasze Dobre Kujawsko-Pomorskie”, w kategorii usługi – organizowanego w plebiscycie Gazety Pomorskiej – największego regionalnego dziennika w Polsce. Celem tego konkursu jest promowanie najlepszych produktów i usług firm z Kujaw i Pomorza, znanych na rynku i wyróżniających się dobrą jakością i opinią klientów. Od 2005 roku AGRO-TECH objęty jest Systemem Zarządzania Jakością ISO 9001, który gwarantuje nie tylko wysoką jakość świadczonych usług targowych, ale pozwala na monitorowanie i identyfikowanie potrzeb i oczekiwań klientów.

Logo targów AGRO-TECH jest zastrzeżone i objęte ochroną patentową.

AGRO-TECH oczywiście nie byłby możliwy bez wsparcia i udziału wielu instytucji m.in. Starostwa Powiatowego w Nakle n. Not., Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników DLG, które jest organizatorem największej w Europie i na świecie wystawy rolniczej AGRITECHNIKA w Hannoverze oraz EuroTier, Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, Polskiej Federacji Hodowców i Producentów Bydła, Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Kujawsko – Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Bydgoszczy. W tym miejscu za Wasze wsparcie i pomoc serdecznie dziękujemy.

Budowaliśmy swoją markę przez 40 lat i cieszymy się bardzo, że Wystawcy i zwiedzający chętnie do nas przyjeżdżają. To motywuje do tego, żeby organizować je jeszcze z większym zaangażowaniem. Na pewno dołożymy wszelkich starań, aby tak było.

Dziękując wszystkim zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Targów AGRO-TECH Minikowo.
Sylwia Żakowska-Stasiszyn

 

Goście honorowi Targów AGRO-TECH

Jarosław Danowski – zastępca dyrektora ds. nauki i doradztwa Departamentu Strategii, Analiz i Rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Szczepaniec – dyrektor  Biura Prezesa ARiMR w Warszawie, Józef Ramlau – wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Ryszard Bober -przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ryszard Kierzek – prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Martin Umhau – członek Zarządu DLG International, Ludwik Apolinarski – prezes DLG AgroFood Polska, prof. dr hab. inż. Dariusz Pańka – prorektor ds. organizacji i rozwoju UTP w Bydgoszczy, prof. dr hab. inż. Marek Adamski – dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy, Jerzy Wierzbicki – prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Stanisław Wyrębski – sekretarz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Leszek Hądzlik – prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Beata Kaliska – dyrektor  Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie, Jerzy Dymek – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Leszek Dereziński – prezes Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Zofia Kozłowska – przewodnicząca Rady Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy, Henryk Sobczak – prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy, Jolanta Sobecka – zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Regionalny w Toruniu, Grzegorz Smytry – dyrektor  Agencji Nieruchomości Rolnych, Oddział Terenowy w Bydgoszczy, Wojciech Kędzia – dyrektor  Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy, Piotr Moskal – dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Bydgoszczy, Edward Matuszak – dyrektor Oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu Tomasz Miłowski – starosta nakielski, Sławomir Napierała – burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Bogumił Szymański – dyrektor  Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Minikowie, Tadeusz Pawłowski – dyrektor  Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, Roman Kłos – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nakle n. Notecią oraz dyrektorzy i prezesi firm i instytucji rolniczych.